Order of Battle - Operation Uranus. (19-20 November 1942)
 
Red Army South-West front

Representatives of the Stavka

Army General G.K.Zhukov.

Colonel-General of Artillery N.N. Voronov.

Colonel-General A.M. Vasilevsky.

South-Westfront
General N.F. Vatutin.

21th Army.
General I.M. Chistyakov.

Rifle Divisions :
  63rd
  76th
  96th
277th
293rd
333rd
Tank Regiments :
1st
2nd
4th Guards

4th Tank Corps : A.G. Kravchenko.
3rd Guards Cavalry Corps : P.A. Pliev.

5th Tank Army.
General P.L. Romanenko.

Rifle Divisions :
  14th Guards
  47th Guards
  50th Guards
119th
159th
346th

  1st Tank Corps : V.V Butkov.
26th Tank CCorps : A.G. Rodin.
  8th Cavalry Corps

1st Guards Army
General D.D Leyushenko.

Rifle Divisions :
    1st
153rd
197th
203rd
266th
278th

South-West front  - Reserve :
1st Guards Mechanised Corps

2nd Air Army

17th Air Army
Major General S.A. Krasovsky.

 

  Red Army Don front

Representatives of the Stavka

Army General G.K.Zhukov.
Colonel-General of Artillery N.N. Voronov.
Colonel-General A.M. Vasilevsky.

Don Front

Colonel General K.K. Rokossovsky.

66th Army.
Major General A.S. Zhadov.

Rifle Divisions :
  64th
  99th
116th
226th
299th
343rd
Tank Brigade :
  58th

24th Army
General I.V. Galanin.

Rifle Divisions :
  49th
  84th
120th
173rd
233rd
260th
273rd
Tank Brigade :
  10th

  16th Tank Corps.

65th Army
Lieutenant General P.I. Batov.

Rifle Divisions :
   4th Guards
  27th Guards
  40th Guards
  23th
  24th
252nd
258th
304th
321th
Tank Brigade :
121st

16th Air Army
Major General S.I. Rudenko.

 

  Red Army Stalingrad Front

Representatives of the Stavka

Army General G.K.Zhukov.
Colonel-General of Artillery N.N. Voronov.
Colonel-General A.M. Vasilevsky.

Stalingrad Front
Colonel-General A.I.Yeremenko.

N.S. Khrushchev.

62nd Army.
General V.I. Chuikov.

Rifle Divisions :
  13th Guards : A.I. Rodimtsev.
  37th Guards : V.G. Zholudev.
  39th Guards : S.S. Guriev.
  45th
  95th : V.A. Gorishny.
112th
138th : I.I. Lyudnikov.
193th : F.N.Smekhotvorov.
196th
244th
284th : N.F. Batyuk.
308th : L.N. Gurtiev.
  10th NKVD Rifle Division : Rogatin.
Marine Infantry Brigade :
  92nd
Special Brigades :
  42nd
115th
124th
149th
160th
Tank Brigades :
  84th
137th
189th

64th Army.
General M.S Shumilov.

Rifle Divisions :
36th Guards
29th
38th
157th
204th
Marine Infantry Brigade :
154th
Special Brigades :
66th
93rd
96th
97th
Tank Brigades :
13th
56th

57th Army.
General F.I. Tolbukhin.

Rifle Divisions :
169th
422nd
Special Brigade :
143rd
Tank Brigades :
  90th
235th

13th Mechanized Corps : T.I. Tanashchishin

51st Army.
General N.I. Trufanov.

Rifle Division :
15th Guards
Special Brigade :
38th
Tank Brigade :
254th

4th Mechanizes Corps : V.T. Volsky
4th Cavalry Corps : Shapkin

28th Army.
?

Rifle Divisions :
34th Guards
248th
Special Brigades :
  52nd
152nd
159th
Tank Brigade :
6th Guards

Stalingrad front - Reserve :
330th Rifle Division
  85th Tank Brigade

8th Air Army.
General T.T. Khryukin.