Knights Cross won at Stalingrad.  

 

 

This list is on the internet on different websites.

All the research was done by Mr. Jason D. Mark. who gave

me the permission to publish this list. If you copy this

list don't forget to mention his name and this website.

Thanks.

 

Stabsfeldwebel Wilhelm Wolf (Zug Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 103 Panzer Abteilung, 2 Kompanie
Knights Cross on 7 August 1942. 

Oberfeldwebel Erich Petermann 
14th Panzer Division 64 Kradschutzen Abteilung, 4 Kompanie
Knights Cross on 17 August 1942.

Major Hans Ritter von Schmidt (Regiment Commander)
389th Infanterie Division 546 Infanterie Regiment
Knights Cross on 24 August 1942. 

Oberleutnant Gerhard Schonfeld (Schwadron Commander)
24th Panzer Division 40 Panzerpionier Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 25 August 1942.

Generaloberst Friedrich von Paulus (Armee Commander)
6th Armee
Knights Cross on 26 August 1942. 

Oberst Friedrich Freiherr von Broich (Brigade Commander)
24th Panzer Division 24 Schutzen Brigade 
Knights Cross on 29 August 1942.

Major Dipl. Ing. Reinhard Fredebold (Abteilung Commander)
71st Infanterie Division 191 Infanterie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 30 August 1942. I

Generalleutnant Ferdinand Heim (Division Commander)
14th Panzer Division
Knights Cross on 30 August 1942.

Hauptmann Wilhelm von Hagen (Abteilung Commander)
94th Infanterie Division 267 Infanterie Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 2 September 1942. 

Oberstleutnant Dr. jur. Oskar Schrader (Regiment Commander)
9th Flak Division 104 Flak Regiment
Knights Cross on 8 September 1942.

Generalmajor Heinrich-Anton Deboi (Division Commander)
44th Infanterie Division 
Knights Cross on 10 September 1942.

Hauptmann Wilhelm Herb (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 517 Infanterie Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 10 September 1942.

Oberwachtmeister Karl Pfreudtner (Zug Commander)
244 Sturmgeschutz Abteilung 2 Batterie
Knights Cross on 10 September 1942.

Hauptmann Ewald von Stunzner (Kompanie Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 103 Panzer Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 10 September 1942. 

Oberleutnant Klaus Voormann (Kompanie Commander)
44th Infanterie Division 134 Infanterie Regiment, III Abteilung, 10 Kompanie
Knights Cross on 10 September 1942. 

Hauptmann Alfred Engfer (Abteilung Commander)
297th Infanterie Division 523 Infanterie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 13 September 1942. 

Hauptmann Hellmut Pfeiffer (Abteilung Commander)
371st Infantry Division 671 Infanterie Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 19 September 1942.

Hauptmann Ernst Werner (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 516 Infanterie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 19 September 1942. 

Major Richard Henze (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 518 Infanterie Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 2 October 1942.

Hauptmann Waldemar Lutz (Batterie Commander)
245 Sturmgeschutz Abteilung 3 Batterie
Knights Cross on 2 October 1942. 

Oberfeldwebel Helmut Lutze (Zug Commander)
14th Panzer Division 64 Kradschutzen Abteilung, 1 Kompanie
Knights Cross on 2 October 1942. 

Hauptmann Reinhard Horning (Abteilung Commander)
389th Infanterie Division 546 Infanterie Regiment, I Abteilung
Recommended for Knights Cross on 4 October 1942. Awarded Knights Cross on 22 August 1943. 

Oberleutnant Klaus Muller (Kompanie Commander)
16th Panzer Division 2 Panzer Regiment, II Abteilung, 6 Kompanie
Knights Cross on 7 October 1942.

Hauptmann Helmut Speckenheier (Batterie Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 3 Infanterie (Mot) Regiment, IV Abteilung 12 Batterie
Knights Cross on 7 October 1942.

Generalleutnant Alexander von Hartmann (Division Commander)
71st Infanterie Division
Knights Cross on 8 October 1942.

Major Wilhelm Knetsch (Regiment Commander)
389th Infanterie Division 545 Infanterie Regiment
Knights Cross on 8 October 1942. 

Hauptmann Willy Helmut Riedel (Abteilung Commander)
297th Infanterie Division 524 Infanterie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 8 October 1942. 

Generalleutnant Karl Rodenburg (Division Commander)
76th Infanterie Division
Knight Cross on 8 October 1942. 

General der Pionier Erwin Jaenecke (Division Commander)
389th Infanterie Division
Knights Cross on 9 October 1942.

Wachtmeister Otto Gemunden (Geschutz Commander)
9th Flak Division 37 Flak Regiment, 49 Flak Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 12 October 1942. 

Feldwebel Albert Dressel (Zug Commander)
60th Infanterie (Mot) Division 160 Panzer Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 13 October 1942.

Oberleutnant Helmut Schnatz (Batterie Commander)
25 Flak Regiment I Abteilung, 3 Batterie
Knights Cross on 17 October 1942. 

Obergefreiter Paul Becker (Richtkanonier)
3rd Infanterie (Mot) Division 3 Motorised Artillerie Regiment, IV Abteilung, 10 Batterie
Knights Cross on 25 October 1942. 

Leutnant Hans Gutschow (Kompanie Commander)
389th Infanterie Division 545 Infanterie Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 25 October 1942. 

Hauptmann Artur Rittner (Abteilung Commander)
94th Infanterie Division 276 Infanterie Division, III Abteilung 
Knights Cross on 25 October 1942.

Oberfeldwebel Gustav Strauss (Kompanie Commander)
94th Infanterie Division 267 Infanterie Regiment, III Abteilung , 10 Kompanie
Knights Cross on 25 October 1942.

Oberst Karl Heinrich Hermann Barnbeck (Regiment Commander)
71st Infanterie Division 211 Infanterie Regiment
Knights Cross on 29 October 1942.

Oberfeldwebel Hermann Fleischer (Zug Commander)
295th Infanterie Division 517 Infanterie Regiment, I Abteilung, 2 Kompanie
Knights Cross on 29 October 1942. 

Major Dietrich von der Lancken (Abteilung Commander)
24th Panzer Division 24 Panzer Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 29 October 1942.

Oberleutnant Heinrich Hollenweger (Kompanie Commander)
14th Panzer Division 103 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung, 8 Kompanie
Knights Cross on 1 November 1942.

Hauptmann Friedrich-August Graf von Bruhl (Abteilung Commander)
16th Panzer Division 2 Panzer Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 3 November 1942. 

Hauptmann Erich Domaschk (Abteilung Commander)
14th Panzer Division 103 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 3 November 1942. 

Oberst Willy Winzer (Regiment Commander)
305th Infanterie Division 578 Infanterie Regiment
Knights Cross on 3 November 1942. 

Oberfeldwebel Otto Heinze (Zug Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 3 Motorised Pionier Abteilung, 2 Kompanie, 1 Zug
Knights Cross on 6 November 1942. 

Oberst Erich Gottfried Abraham (Regiment Commander)
76th Infanterie Division 230 Infanterie Regiment
Knights Cross on 13 November 1942. 

Oberleutnant Wilhelm Durchdenwald (Abteilung Commander)
389th Infanterie Division 544 Infanterie Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 13 November 1942. 

Gefreiter Harry Mirau (Richtschutze)
3rd Infanterie (Mot) Division 3 Motorised Panzerjager Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 13 November 1942.

Oberstleutnant Vollrath von Hellermann (Regiment Commander )
24th Panzer Division 21 Panzergrenadier Regiment
Knights Cross on 21 November 1942.

Oberleutnant Walter Stracke (Kompanie Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 53 Kradschutzen Abteilung, 2 Kompanie
Knights Cross on 21 November 1942. 

Feldwebel Friedrich Banach (Zug Commander)
14th Panzer Division 36 Panzer Regiment, I Abteilung, 4 Kompanie
Knights Cross on 30 November 1942. 

Major Bernhard August Ferdinand Sauvant (Abteilung Commander)
14th Panzer Division 36 Panzer Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 30 November 1942.

Leutnant Siegfried Gerke (Kompanie Commander)
16th Panzer Division 16 Panzerpionier Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 2 December 1942

Leutnant Karl-Friedrich Wittholz (Zug Commander)
14th Panzer Division 36 Panzer Regiment, II Abteilung, 6 Kompanie
Knights Cross on 7 December 1942.

Oberstleutnant Willy Langkeit (Regiment Commander)
14th Panzer Division 36 Panzer Regiment
Knights Cross on 9 December 1942.

Oberleutnant Dieter Oster (Batterie Commander)
9th Flak Division 8 Flak Regiment, I Abteilung, 2 Batterie
Knights Cross on 9 December 1942.

Oberst i.G. Wilhelm Adam (IIa – Army Adjutant)
6th Armee Armee Stab, IIa Abteilung
Knights Cross on 17 December 1942. 

Oberst Richard Lepper (Kampfgruppe Commander)
Luftwaffe Kampfgruppe Lepper 
Knights Cross on 17 December 1942. 

Oberfeldwebel Heinz Paetow (Zug Commander)
44th Infanterie Division 132 Infanterie Regiment, II Abteilung, 6 Kompanie
Knights Cross on 17 December 1942. 

Major Eberhard Pohl (Abteilung Commander)
44th Infanterie Division 134 Infanterie Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 17 December 1942. 

Oberleutnant Gerhard Turke (Kompanie Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 29 Infanterie (Mot) Regiment, I Abteilung, 1 Kompanie
Knights Cross on 17 December 1942. 

Oberleutnant Wilhelm Wolff (Kompanie Commander)
14th Panzer Division 36 Panzer Regiment, III Abteilung, 10 Kompanie
Knights Cross on 17 December 1942.

Oberstleutnant Hermann Begemann (Regiment Commander)
44th Infanterie Division 132 Infanterie Regiment
Knights Cross on 18 December 1942.

GenLt Alexander Reinhard Maximilian Ludwig Moritz Edler von Daniels (Div Commander)
376th Infanterie Division
Knights Cross on 18 December 1942.

Oberfeldwebel Wilhelm Gunther (Zug Commander)
16th Panzer Division 2 Panzer Regiment, II Abteilung, 8 Kompanie
Knights Cross 18 December 1942. 

Hauptmann Rudolf Haen (Kompanie Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 103 Panzer Abteilung, 1 Kompanie
Knights Cross on 18 December 1942.

Oberleutnant Adolf Baum (Batterie Commander)
9th Flak Division 37 Flak Regiment
Knights Cross on 21 December 1942. 

Obergefreiter Erich Luckmann (Geschutz Commander)
9th Flak Division 241 Flak Regiment, I Abteilung, 3 Batterie
Knights Cross on 21 December 1942.

Major Vitus Sturber (Abteilung Commander)
29th Infanterie (Mot) Division 71 Infanterie (Mot) Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 29 December 1942.

Hauptmann Armin Erdmann (Abteilung Commander)
16th Panzer Division 79 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 3 January 1943.

Leutnant Georg Kohler (Schwadron Commander)
24th Panzer Division 26 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung, 6 Schwadron 
Knights Cross on 3 January 1943.

Hauptmann Paul Markgraf (Abteilung Commander)
24th Panzer Division 40 Panzerjager Abteilung
Knights Cross on 3 January 1943.

Oberfeldwebel Ernst Neufeld (Zug Commander)
24th Panzer Division 4 Kradschutzen Abteilung, 2 Schwadron 
Knights Cross on 3 January 1943.

Hauptmann Hermann Wilhelm Dormann (Abteilung Commander)
16th Panzer Division 79 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 4 January 1943.

Hauptmann i.G. Peter Sauerbruch (Kampfgruppe Commander)
14th Panzer Division
Knights Cross on 4 January 1943.

Obergefreiter Fritz Mette (Gruppen Commander)
60th Infanterie (Mot) Division 92 Infanterie (Mot) Regiment, III Abteilung, 9 Kompanie
Knights Cross on 5 January 1943. 

Generalleutnant Arthur Schmidt 
Chief of Staff of the German 6th Amy
Knights Cross on 6 January 1943.

Generalmajor Wolfgang Pickert (Division Commander)
9th Flak Division 9 Division Stab
Knights Cross on 11 January 1943.

Wachtmeister Josef Galle (Zug Commander)
244 Sturmgeschutz Abteilung 3 Batterie
Knights Cross on 15 January 1943.

Feldwebel Johann Ksiag (Zug Commander)
76th Infanterie Division 176 Panzerjager Abteilung, 2 Kompanie
Knights Cross on 15 January 1943. 

Generalleutnant George Pfeiffer (Division Commander)
94th Infanterie Division
Knights Cross on 15 January 1943.

Obergefreiter Heinrich Schwarz (Richtkanonier)
3rd Infanterie (Mot) Division 3 Motorised Artillerie Regiment, IV Abteilung, 10 Batterie
Knights Cross on 15 January 1943. 

Leutnant Ludwig Hirschmann (Batterie Commander)
29th Infanterie (Mot) Division 29 Motorised Artillerie Regiment, IV Abteilung, 11 Batterie 
Knights Cross on 19 January 1943. 

Obergefreiter Josef Roder (Richtschutzen)
79th Infanterie Division 179 Panzerjager Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 19 January 1943.

Oberst Sigurd Horstmar Freiherr von Beaulieu-Marconnay (Regiment Commander)
3rd Infanterie (Mot) Division 29 Infanterie (Mot) Regiment
Knights Cross on 20 January 1943.

Major Wilhelm Braun (Abteilung Commander)
305th Infanterie Division 576 Infanterie Regiment, II Abteilung
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberst Albert Alfred Oscar Brendel (Regiment Commander)
94th Infanterie Division 274 Infanterie Regiment
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberst Wilhelm Bock (Regiment Commander)
76th Infanterie Division 176 Artillerie Regiment 
Knights Cross on 20 January 1943. 

Oberleutnant Rudolf Heger (Batterie Commander)
44th Infanterie Division 96 Artillerie Regiment, II Abteilung, 4 Batterie
Knights Cross on 20 January 1943.

Hauptmann Christian Martin (Abteilung Commander)
521 Panzerjager Abteilung
Knights Cross on 20 January 1943. 

Oberleutnant Leonhard Nechansky (Kompanie Commander)
44th Infanterie Division 131 Infanterie Regiment, I Abteilung, 1 Kompanie
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberleutnant Robert Nittler (Kompanie Commander)
79th Infanterie Division 212 Infanterie Regiment, I Abteilung, 3 Kompanie
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberfeldwebel Heinz Pieper (Zug Commander)
76th Infanterie Division 230 Infanterie Regiment
Knights Cross on 20 January 1943. 

Major Hans von Rochow (Abteilung Commander)
76th Infanterie Division 176 Aufklarung Abteilung
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberstleutnant Dipl. Ing. Friedrich Roske (Regiment Commander)
71st Infanterie Division  194 Infanterie Regiment
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberleutnant Friedrich Sacha (Kompanie Commander)
60th Infanterie (Mot) Division 160 Panzerjager Abteilung, 2 Kompanie
Knights Cross on 20 January 1943. 

Rittmeister Gerhard Thiel (Abteilung Commander)
24th Panzer Division 24 Panzer Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 20 January 1943.

Oberstleutnant Richard Wolf (Regiment Commander)
79th Infanterie Division 208 Infanterie Regiment
Knights Cross on 20 January 1943.

Major Hans Bohnenkamp (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 295 Artillerie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 22 January 1943. 

Oberstleutnant Hans-Georg Brandt (Regiment Commander)
305th Infanterie Division 577 Infanterie Regiment
Knights Cross on 22 January 1943. 

Oberleutnant Franz Klitsch (Kompanie Commander)
60th Infanterie (Mot) Division 120 Infanterie (Mot) Regiment
Knights Cross on 22 January 1943. 

Generalmajor Dr rer.pol.Otto Korfes (Division Commander)
295th Infanterie Division
Knights Cross on 22 January 1943.

Oberstleutnant Hans-Christoph Freiherr von Spangenberg (Regiment Commander)
76th Infanterie Division 203 Infanterie Regiment
Knights Cross on 22 January 1943.

Oberstleutnant Luitpold Steidle (Regiment Commander)
376th Infanterie Division 767 Infanterie Regiment
Knights Cross on 22 January 1943.

Oberstleutnant Karl Walther (Regiment Commander)
44th Infanterie Division 131 Infanterie Regiment
Knights Cross on 22 January 1943. 

Major Friedrich Warnecke (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 517 Infanterie Regiment, III Abteilung
Knights Cross on 22 January 1943. 

Major Hild-Wilfried vonWinterfeld (Abteilung Commander) 
24th Panzer Division 24 Panzer Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 22 January 1943. 

Hauptmann Hans Zimmermann (Schwadron Commander)
24th Panzer Division 26 Panzergrenadier Regiment, II Abteilung, 8 Schwadron
Knights Cross on 22 January 1943. 

Oberstleutnant Eduard Obergethmann (Regiment Commander)
9th Flak Division 99 Flak Regiment
Knights Cross on 24 January 1943.

Oberst Wilhelm Wolff (Regiment Commander)
9th Flak Division  37 Flak Regiment
Knights Cross on 24 January 1943. 

Major Dr Med. Dent. Paul Josef Max Franziskus Gloger (Abteilung Commander)
244 Sturmgeschutz Abteilung
Knights Cross on 25 January 1943. 

Oberwachtmeister Eduard Muller-Reinders (Zug Commander)
244 Sturmgeschutz Abteilung 2 Batterie
Knights Cross on 25 January 1943. 

Hauptmann Hans-Jochen Loser (Abteilung Commander)
76th Infanterie Division 230 Infanterie Regiment, III (Fusilier) Abteilung
Knights Cross on 26 January 1943.

Oberstleutnant i.G. Richard Haizmann (Ia – Chief of Staff)
9th Flak Division
Knights Cross on 28 January 1943.

Hauptmann Herbert Kreiner (Abteilung Commander)
113th Infanterie Division 261 Infanterie Regiment
Knights Cross on 28 January 1943.

Hauptmann Friedrich-Hans Plumer (Abteilung Commander)
113th Infanterie Division 268 Infanterie Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 28 January 1943.

Oberstleutnant Hans Schurig (Regiment Commander)
113th Infanterie Division 260 Infanterie Regiment
Knights Cross on 28 January 1943.

Oberstleutnant Erich Woelfel (Regiment Commander)
384th Infanterie Division 534 Infanterie Regiment
Knights Cross on 28 January 1943.

Oberstleutnant Richard Claassen (Regiment Commander)
295th Infanterie Division 517 Infanterie Regiment
Knights Cross on 29 January 1943.

Major Richard Eichler (Regiment Commander)
79th Infanterie Division 212 Infanterie Regiment
Knights Cross on 29 January 1943. 

Hauptmann Kurt Schafer (Abteilung Commander)
295th Infanterie Division 516 Infanterie Regiment
Knights Cross on 29 January 1943.

Major Dipl. Ing. Fritz-Joachim Freiherr von Rotzmann (Abteilung Commander)
76th Infanterie Division 176 Artillerie Regiment, I Abteilung
Knights Cross on 31 January 1943.

Oak Leaves won at Stalingrad

General der Panzertruppe Werner Kempf (Korps Commander)
XXXXVIII Panzerkorps
Oak Leaves (111) on 10 August 1942.

Generalmajor Bruno Ritter von Hauenschild (Division Commander)
24th Panzer Division
Oak Leaves (129) on 27 September 1942.

Oberstleutnant Hyazinth Graf Strachwitz v. Gross-Zauche und Camminetz (Abt Commander)
16th Panzer Division 2 Panzer Regiment, I Abteilung
Oak Leaves (144) on 13 November 1942. 

General der Artillerie Walter Heitz (Korps Commander)
VIII Armeekorps
Oak Leaves (156) on 21 December 1942. 

Oberst Reichsfreiherr Maximilian von Edelsheim (Regiment Commander)
24th Panzer Division 26 Panzergrenadier Regiment
Oak Leaves (162) on 22 December 1942.

Generalleutnant Helmuth Schlomer (Division Commander)
3rd Motorised Infanterie Division
Oak Leaves (161) on 23 December 1942.

Oberleutnant Fritz Fessmann (Kompanie Commander)
14th Panzer Division 64 Kradschutzen Abteilung, 1 Kompanie 
Oak Leaves (170) on 4 January 1943.

Generaloberst Friedrich von Paulus (Armee Commander)
6th Armee
Oak Leaves (178) on 15 January 1943. 

Major Karl Willig (Abteilung Commander)
60th Motorised Infanterie Division 120 Motorised Infanterie Regiment, II Abteilung
Oak Leaves (179) on 18 January 1943.

Hauptmann Willy Helmut Riedel (Abteilung Commander)
297th Infanterie Division 524 Infanterie Regiment, III Abteilung
Oak Leaves (186) on 25 January 1943. 

Generalleutnant Karl Rodenburg (Division Commander)
76th Infanterie Division
Oak Leaves (189) on 31 Janaury 1943. 

Swords won at Stalingrad

Generalleutnant Hans Valentine Hube (Korps Commander)
XIV Panzerkorps
Swords (22) on 21 December 1942. 

Major Wolf-Dietrich Wilcke

Kommodore Jagdgeschwader 3 'Udet'

Swords (23) on 23 December 1942

 

Diamonds won at Stalingrad

 

Oberleutnant d. R. Hermann Graf

Kapitšn 9. Staffel, Jagdgeschwader 52

Diamonds (5) on 16 September 1942